Magazyn Teologiczny Semper Reformanda
* ECCLESIA * SEMPER * REFORMANDA * EST *

 Tematy Magazynu SR  
Biblia
Dokumenty
Teologia
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Historia Kościoła
Ekumenizm
Debaty o Kościele
Duchowość
Komentarze do Psalmów
Religia - judaizm
Religia - islam
Kościół a nowe idee
Religia i kultura
Kościół w świecie
Kościół zwiastowania

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się
(podajesz TYLKO login i adres e-mail)


 Teologia anglikańska - irytacja i fascynacja
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  06.02.2013 23:47
 Przeczytane:  5300 razy  

Zdefiniowanie anglikanizmu jest niezwykle trudne – inaczej niż tradycja luterańska czy reformowana, anglikanizm pozostaje pojęciem pozbawionym ostrych konturów, a określenia typu "wysoki, szeroki i niski" to tylko pojęciowe protezy, które w wielu przypadkach bardziej komplikują niż ułatwiają zrozumienie anglikanizmu. Właściwie należałoby zapytać, czy w ogóle można zrozumieć anglikanizm, czy nie jest to karkołomne przedsięwzięcie z góry spisane na niepowodzenie, szczególnie jeśli uwzględnimy wielość czynników, które przyczyniły się do powstania anglikanizmu, który pozostaje otwarty, niedokończony, a przez to zagadkowy.


czytaj dalej (1733 słów)
Skomentuj

 Kryzys nauki o usprawiedliwieniu
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.06.2012 17:09
 Przeczytane:  5324 razy  

Lecz wtedy Bóg użalił się niedoli mej bez miary, na miłosierdzie wspomniał swe, zaniechał słusznej kary. Ojcowski na mnie zwrócił wzrok i zstąpił w nędzy mojej mrok, by dać, co miał najdroższe – to słowa pochodzące z pieśni ks. dr. Marcina Lutra Nun freut euch, lieben Christen g’mein (ŚE 641,4) z 1523 r., którą uważa się za sumę Lutrowej nauki o usprawiedliwieniu. W ciągu ostatnich 50 lat była dyskutowana na płaszczyźnie ekumenicznej z Kościołem rzymskokatolickim (Wspólna Deklaracja o Usprawiedliwieniu, 1999) oraz wewnątrz komunii luterańskiej, a także w kontekście wyzwań postanowionych przez tzw. New Perspective on Paul.


czytaj dalej (1897 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 24.06 21:05 przez Krzysztof_P

 Ordynacja kobiet w Kościołach Światowej Federacji Luterańskiej
 Autor:  Aldona Karska Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  28.10.2007 19:56
 Przeczytane:  13242 razy  
Rok temu, podczas otwarcia XV Forum Kobiet Luterańskich, bp Mieczysław Cieślar przekazując pozdrowienia Biskupa Kościoła – ks. Janusza Jaguckiego, przekazał też jego prośbę, aby Forum zajęło stanowisko wobec kwestii ordynacji kobiet w naszym Kościele. Uczestniczki Forum wyraziły radość z powodu zainteresowania się władz Kościoła kwestią ordynacji kobiet, jako że od wielu lat temat ten jest jakby odsuwany na bok.

czytaj dalej (1778 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 13.06 15:58 przez moniazuber

 Teologia naturalna i prawo naturalne w refleksji Marcina Lutra
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.05.2006 11:08
 Przeczytane:  8731 razy  

Teologia naturalna (theologia naturalis/theologia rationalis) stoi na stanowisku, że człowiek jest w stanie poznać Boga za pomocą naturalnych źródeł takich jak rozum lub doświadczenie oparte na obserwacji stworzenia. Podstawowym założeniem teologii naturalnej jest istnienie obiektywnego poznania, co w konsekwencji oznacza, iż człowiek jest w stanie udowodnić istnienie Boga. Bardziej radykalni przedstawiciele tego nurtu twierdzili nawet, że poznanie Boga możliwe jest nawet bez Objawienia. Teologia naturalna wywarła ogromny wpływ na reformacyjną polemikę i stała się jednym z głównych punktów spornych między teologią scholastyczną a reformacyjną, szczególnie w nauczaniu Marcina Lutra.


czytaj dalej (1669 słów)
Skomentuj

 Abp Rowan Williams - Prymas od spraw trudnych
 Autor:  Tomasz Terlikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.02.2006 20:21
 Przeczytane:  6098 razy  
Biała broda, nieco za długie, jak na biskupa szpakowate włosy i wzrok nieco roztargnionego intelektualisty. Rowan Williams ? duchowy zwierzchnik anglikanów w niczym nie przypomina arcybiskupa. Jednak to właśnie on przeprowadza Wspólnotę Anglikańską przez największy kryzys w jej historii. I chyba tylko on ma kompetencje by uratować jej istnienie.

czytaj dalej (1761 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 19.02 01:11 przez Rolland

 Pieśni perykoptyczne Johanna Heermanna
 Autor:  Marcin Błaszkowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  07.10.2005 08:36
 Przeczytane:  6963 razy  
Johann Heerman, urodził się w 11 października 1585 w Rudnej na Dolnym Śląsku, zmarł 17 lutego 1647 r. w Lesznie, w Wielkopolsce. Przez wiele lat był kaznodzieją parafii ewangelickiej w Chobieni nad Odrą. Jego życie i twórczość były naznaczone przez wojnę trzydziestoletnią oraz prześladowania ewangelików, które spowodowały ucieczki, przez granicę do Królestwa Polskiego. Jednym z takich miast ucieczkowych było Leszno, które po kilku falach egzulantów z Czech i Śląska z wsi, stało się jednym z większych miast Polski o dorobku kulturalnym o wymiarze europejskim. Najsłynniejszą postacią był Jan Amos Komeński, którego obecność w mieście, była jedną z przyczyn, dlaczego Heermann chciał zamieszkać w tym wielkopolskim mieście; żył tu blisko 13 lat, tworząc nieprzerwanie.

czytaj dalej (1695 słów)
Skomentuj

 Sakramenty w ujęciu salwacjonistów
 Autor:  Tomasz Terlikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  01.05.2005 21:44
 Przeczytane:  7051 razy  
Miejsca spotkań salwacjonistów, choć noszą militarne nazwy (w najlepszym razie centrum, ale często także cytadela lub zamek) są normalnymi kaplicami, w którym poza otrzymaniem pomocy można się też normalnie pomodlić. W większości kościołów Armii Zbawienia nabożeństwa odbywają się w niedzielę. Spotkania zwykle (trudno jednak o jakiś opis typowego nabożeństwa, nie ma bowiem nic takiego jak salwacjonistyczna liturgia) zawierają czytania biblijne, śpiewanie hymnów i pieśni, opowiadanie o własnych duchowych doświadczeniach, a także rozmaite prezentacje. W tygodniu, jak w niemal każdym kościele protestanckim odbywają się spotkania grup modlitewnych, rodzinnych, a także młodzieżowych i seniorskich. Oficerowie - jako ordynowani duchowni sprawują podczas podobnych nabożeństw pogrzeby, błogosławią dzieci oraz udzielają ślubów.

czytaj dalej (1651 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 06.05 20:10 przez BARA

 Dietrich Bonhoeffer: bezreligijne chrześcijaństwo
 Autor:  Marek Kurkierewicz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  03.01.2005 18:10
 Przeczytane:  24829 razy  
Dietrich Bonhoeffer to jeden z najoryginalniejszych teologów minionego wieku. Nie tylko ze względu na swoją twórczość, ale także postawę życiową, zasługuje na uwagę adepta teologii, przeszedłszy najwyższą próbę swojej wiary, pobudza do refleksji i pomaga odkryć, czym jest życie chrześcijańskie w swej istocie.

czytaj dalej (6397 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 19.12 13:45 przez Aleksandra

 Wieczerza Pańska w teologii Henryka Bullingera
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  03.12.2004 15:34
 Przeczytane:  6948 razy  

W tym roku minęła niepostrzeżenie 455. rocznica podpisania Zgody Tyguryńskiej (Consensus Tigurinus), która przyczyniła się do konsolidacji szwajcarskiego nurtu Reformacji oraz powstania Kościoła ewangelicko-reformowanego w dzisiejszej postaci. W cieniu teologii Jana Kalwina spostrzec można w sformułowaniach Zgody Tyguryńskiej wyraźny wpływ myśli ks. Henryka Bullingera. W kończącym się roku 2004 Kościoły ewangelickie na całym świecie obchodziły 500. rocznicę śmierci tego szwajcarskiego teologa. Obydwa jubileusze są istotnym impulsem do przedstawienia zarysów teologii Wieczerzy Pańskiej Henryka Bullingera.


czytaj dalej (2099 słów)
Skomentuj

 O wolności chrześcijanina w teologii Marcina Lutra
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  10.11.2004 15:57
 Przeczytane:  8226 razy  

Wolność należy do najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w teologii Marcina Lutra oraz całej teologii ewangelickiej. Problematyka wolności wpisana jest w teologiczny krąg zagadnień związanych z kluczową dla luteranizmu nauką o usprawiedliwieniu. Na czym polega prawdziwa wolność u Wittenberskiego Reformatora?


czytaj dalej (1071 słów)
Skomentuj

 Święto Reformacji - 2. urodziny Magazynu Semper Reformanda
 Autor:  Redakcja Magazynu SR Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  29.10.2004 18:22
 Przeczytane:  4907 razy  

Święto Reformacji Anno Domini 2004 jest drugą rocznicą istnienia ekumenicznego Magazynu Teologicznego Semper Reformanda, działającego od pół roku w powiązaniu z Ekumeniczną Agencją Informacyjną Ekumenizm.pl. Z tej okazji Redakcja Magazynu SR chciałaby podziękować Czytelnikom, byłym i obecnym Współpracownikom za duchowe i intelektualne impulsy w tworzeniu Magazynu SR. Zamiast brzęku kieliszków szampana prezentujemy tekst pt. Święto Reformacji - po ewangelicku i ekumenicznie, który znajduje się również na stronie EAI Ekumenizm.pl. Serdecznie zapraszamy do lektury i do aktywnej współpracy z naszym Magazynem.


czytaj dalej (1084 słów)
Skomentuj

 Adolf Schlatter - teologia jedności wiary
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  27.08.2004 16:30
 Przeczytane:  5187 razy  
Teologia protestancka XIX i XX wieku jest świadectwem duchowej różnorodności, która do dziś inspiruje, a nawet kształtuje pokolenia nowych teologów. Bez przesady można powiedzieć, że ujawniające się na przełomie XIX i XX wieku różnice teologiczne między liberałami, pozytywistami i dialektykami zarysowują kontury współczesnych debat teologicznych. Uzmysławia to warsztat metodologiczny poszczególnych teologii, który determinuje sposób czytania, a zatem i wyjaśniania tekstu biblijnego, oraz kształt wniosków o charakterze dogmatycznym. Historia teologii pokazuje, że między dominującymi nurtami teologicznymi działali również znaczący teologowie, których trudno jednoznacznie zaklasyfikować do jednej z grup. Jednym z nich jest nieznany w Polsce znakomity teolog ewangelicki Adolf Schlatter, będący oryginalnym przedstawicielem teologii przebudzenia, dystansującej się od fundamentalistycznego biblicyzmu oraz radykalnego relatywizmu teologii liberalnej.

czytaj dalej (1447 słów)
Skomentuj

 Polecamy  
Dekada Lutra

 Top 10  
Tytuł ArtykułuRanking
Inżynieria genetyczna - szanse i zagrożenia 12352
Św. Maria Magdalena 3841
Kim są zielonoświątkowcy? 2699
Zapomniany świat Amiszy 2557
Święty Marek Ewangelista 2489
Etyka rozumu u Kanta a etyka wiary u Bartha 2089
Święty Filip Apostoł 1703
Katolicka Nauka Społeczna - podstawowe założenia 1461
Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi 1343
Kościoły Koptyjskie w Egipcie 1270

 Chrześcijaństwo  
Katolicyzm
Prawosławie
Starokatolicyzm
Katolicyzm orientalny
Ch. przedchalcedońskie
Anglikanizm
Luteranizm
Kalwinizm
Metodyzm
Baptyzm
Chrześcijaństwo ewangeliczne i ewangelikalne
Adwentyzm