Magazyn Teologiczny Semper Reformanda
* ECCLESIA * SEMPER * REFORMANDA * EST *

 Tematy Magazynu SR  
Biblia
Dokumenty
Teologia
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Historia Kościoła
Ekumenizm
Debaty o Kościele
Duchowość
Komentarze do Psalmów
Religia - judaizm
Religia - islam
Kościół a nowe idee
Religia i kultura
Kościół w świecie
Kościół zwiastowania

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się
(podajesz TYLKO login i adres e-mail)


 Kościół wobec bezrobocia, bezdomności, patologii społecznej
 Autor:  Hanna Tranda Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  19.04.2011 14:57
 Przeczytane:  5025 razy  

Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście
(Mt 25; 40)

Problemy poruszone w tytule są znane wielu z nas, ponieważ coraz częściej spotykamy osoby, które się z nimi borykają. Wiadomo też, że żaden Kościół nie jest obojętny na krzywdę ludzką. Ale jak powyższa sprawa jest rozwiązywana w konkretnych parafiach sprawdzili studenci Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Z informacji tych wynika , że w każdym Kościele istnieją grupy zorganizowane i „nazwane”, czyli organizacje takie, jak: ewangelicka Diakonia, prawosławne Eleos, rzymskokatolicka Caritas, do których dołączają ludzie pragnący służyć innym. Ale istnieją też grupy organizowane spontanicznie, nie noszące czy nie przyjmujące żadnej nazwy – po prostu kilka lub kilkanaście osób chętnych nieść pomoc potrzebującym. Grupy te powstają przy lokalnych parafiach. W obu przypadkach są to ludzie mający otwarte oczy i uszy oraz gotowe ręce do działania na rzecz Innych.


czytaj dalej (1823 słów)
Skomentuj

 Prawosławna wizja zjednoczonej Europy i dialogu kultur
 Autor:  ks. prof. Marian Bendza Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  23.02.2007 02:05
 Przeczytane:  8428 razy  
Wiele osób kojarzy Europę, głównie z tradycją katolicką i protestancką. Ostatnimi czasy dołączono do nich Islam, religię przyciągającą uwagę masmediów, której prognozowany jest wzrost ilościowy wiernych w krajach europejskich. Mało się jednak mówi o Prawosławiu i roli, jaką pełni ono w formowaniu europejskiej tożsamości, zaś termin "orthodox" jest częściej kojarzony z judaizmem niż z chrześcijaństwem.

czytaj dalej (3696 słów)
Skomentuj

 Dialog i tożsamość - Kościół i Europa po Ratyzbonie i pielgrzymce Benedykta XVI do Turcji
 Autor:  Tomasz Terlikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  25.01.2007 21:46
 Przeczytane:  6113 razy  
"Wskaż mi, co nowego wniósł Mahomet; wtedy znajdziesz tylko to, co złe i nieludzkie, jak choćby to, że nakazał szerzyć mieczem wiarę, którą głosił" [1] – mówił cytując cesarza Michała Paleologa Benedykt XVI w Ratyzbonie. Słowa te wywołały w świecie islamskich ogromny skandal [2], a papież wielokrotnie tłumaczył się z tych słów. Kilka tygodni później w Turcji ton wypowiedzi papieskich był już zupełnie inny. "Chrześcijanie i muzułmanie należą do rodziny tych, którzy wierzą w jednego Boga, i którzy, zgodnie ze swoimi tradycjami uważają się za potomków Abrahama (…) Ta ludzka i duchowa jedność naszego pochodzenia i przeznaczenia pobudza nas do szukania wspólnej drogi" [3] – mówił Benedykt XVI podczas spotkania z przewodniczącym tureckiego Biura Spraw Religijnych.

czytaj dalej (3328 słów)
Skomentuj

 Wojna i pokój
 Autor:  Rolland Tetler Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.12.2006 02:15
 Przeczytane:  10417 razy  

Od czasów Jana XXIII następcy św. Piotra definitywnie wyrzekli się ambicji politycznych, a przyjęli postawę duszpasterzy całej ludzkości. Proboszcz świata – jak mawiano o „dobrym papieżu” - martwi się nie tylko o katolików – swoją troską obejmuje wszystkie ludy i narody stając w obronie uciśnionych i słabych.


czytaj dalej (3670 słów) 8 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 17.05 14:07 przez Kaja

 Zbawienie dla wszystkich narodów - dokument DBK
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  31.10.2006 16:26
 Przeczytane:  4798 razy  

Podczas obchodów 1250. rocznicy śmierci św. Bonifacego w Fuldzie, niemieccy biskupi rzymskokatoliccy bez ogródek mówili, że Niemcy na powrót stały się krajem misyjnym. W tym samym roku Konferencja Biskupów Niemieckich (DBK) wydała dokument "Zbawienie dla wszystkich narodów" (Allen Völkern sein Heil), w którym omówiono istotę misji w zeświecczonym społeczeństwie. W następnych latach na płaszczyźnie diecezjalnej i ogólnokościelnej powstały następne dokumenty, które z niezwykłą głębią potraktowały problem misji i Kościoła.


czytaj dalej (1132 słów)
Skomentuj

 Co pomyślałem, gdy przeczytałem "Nierządnice" Tomasza Jaeschke
 Autor:  Jacek Konarski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.03.2006 13:44
 Przeczytane:  9533 razy  
Napisanie kilku słów w ramach refleksji po przeczytaniu Nierządnic Tomasza Jaeschke jest dla mnie prawdziwą przyjemnością. Piszę te słowa w okolicznościach, w których znalazłem się nie po raz pierwszy i już wiem – choć chciałbym, by było inaczej – że także nie po raz ostatni. Pozwolę więc sobie przedstawić ten powtarzający się schemat w czasowym trójwymiarze.

czytaj dalej (8367 słów)
Skomentuj

 Kościół Anglii, czyli o siostrach biskupach
 Autor:  Ks.dr Piotr Ashwin-Siejkowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  07.10.2005 06:27
 Przeczytane:  9013 razy  

Nie ma chyba większego kontrastu w Kościele Powszechnym niż obecna sytuacja w Kościołach rzymskokatolickim i anglikańskim. Papieska biel, spokój, stabilność, świętość – po jednej stronie. Po drugiej zaś teologiczne spory, podziały i poważne zakwestionowanie dotychczasowych autorytetów kościelnych.


czytaj dalej (1688 słów) 6 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 02.10 09:55 przez mateuszmwroc

 Kościół żyje - refleksje po Pięćdziesiątnicy
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.05.2005 02:22
 Przeczytane:  4571 razy  
Gdy w latach 60-tych minionego stulecia po Europie szalała lewicowa rewolucja, a na wielu, zachodnich fakultetach teologicznych ogłaszano szokujące "fakty" z życia Jezusa, badacze kultury i filozofowie prorokowali rychły koniec chrześcijaństwa. Nieomylnie wieszczono, że chrześcijanie zejdą do katakumb, tudzież wiejskich aglomeracji, a kościoły hurtem przerabiane będą na dyskoteki lub centra handlowe. Nie da się ukryć, że chrześcijaństwo w Europie ma się źle. Niektórzy sądzą nawet, że bagaż już jest dawno spakowany i pasażer czeka tylko na dogodny pociąg ekspresowy relacji chrześcijańska Europa – było sobie kiedyś chrześcijaństwo. Osoby "życzliwe" chrześcijaństwu zdradzają komiczną wręcz nerwowość, która udziela się również samozwańczym obrońcom prawowierności. Tupią nóżkami i końca wytupać nie mogą – czyżby spisek Ducha Świętego?

czytaj dalej (735 słów)
Skomentuj

 Chrześcijan Bliskiego Wschodu trudne trwanie
 Autor:  Michael Abdalla Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  27.08.2004 23:08
 Przeczytane:  7823 razy  

Losy chrześcijan Bliskiego Wschodu można by porównać do losów Inków i Azteków. Od czasu inwazji muzułmańskiej w połowie VII wieku żyją w kleszczach bezwzględnej hegemonii ideologicznej. Nałożony na nich system opodatkowania był egzekwowany pod rygorem przejścia na islam. Jednak przyjmowanie islamu przez duże grupy chrześcijan nie zawsze było na rękę kalifom – uszczuplało ilość złota, jaka wpływała do skarbca i nie dawało gwarancji, że muzułmanin będzie mógł dalej żyć kosztem niemuzułmanina. Co prawda Koran określił chrześcijan i żydów jako ludzi mających księgi, którym należy się szacunek i ochrona, jednak pod warunkiem, że okażą jak najdalej idącą lojalność, zaakceptują prawo muzułmańskie, zgodzą się ze statusem obywateli niższej kategorii i nie odmówią żadnej posługi na rzecz rządzących. – "Zwalczajcie tych, którzy nie zakazują tego, co zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga – dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni" – (Koran IX, 29).


czytaj dalej (2003 słów) 3 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 23.05 00:04 przez Aziz

 Magia i misja w kameruńskim Batouri
 Autor:  Marcin Błaszkowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.01.2004 11:12
 Przeczytane:  5043 razy  
Kamerun jest państwem położonym w Afryce środkowo-zachodniej, prawie na równiku. Jego ludność ocenia się na około 13 milionów, jednak nie prowadzi się spisów ludności w rozumieniu europejskim. Większość mieszkańców nie zna daty swoich urodzin, a swój wiek określa bardzo arbitralnie. Czasem ta sama osoba w różne dni może podać inny wiek, nie robiąc tego w złej wierze. Nie wszyscy posiadają dokumenty, potwierdzające tożsamość, a ci, którzy o nie występują w rubryce wiek mają wpisane to, co urzędnik uzna „wizualnie” za stosowne lub to, co mieszkaniec zadeklaruje.

czytaj dalej (2967 słów)
Skomentuj

 Problem historii w teologicznej refleksji o zbawieniu
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  17.12.2003 09:10
 Przeczytane:  6006 razy  
Zasadniczą funkcją roku liturgicznego jest uporządkowane przekazywanie podstawowych wydarzeń, dotyczących historii zbawienia. Następujące po sobie święta stwarzają atmosferę wyjątkowości, otwierając naszą religijną wyobraźnię na przeżywanie tych prawd, które stanowią o naszej tożsamości jako chrześcijan. Święta Narodzenia Pańskiego, Wielki Piątek, Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie i Zesłanie Ducha Św. tworzą, mimo swojego wewnętrznego zróżnicowania, teologiczną jednię: wszystkie konsekwentnie prowadzą nasze myśli ku tajemnicy odkupienia, opowiadają niezwykłą historię zbawienia.

czytaj dalej (2332 słów)
Skomentuj

 O eutanazji polemicznie
 Autor:  Tomasz Terlikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  08.11.2003 18:48
 Przeczytane:  7241 razy  
Trudno zgodzić mi się z tym, co napisał Rafał Halik na temat problematyczności eutanazji. Trudno, i to nie dlatego, że nie zgadzam się z całością jego rozważań, ale dlatego, że mam nieodparte wrażenie, że chaos pojęciowy wprowadzany przez autora ma jeden cel - usprawiedliwienie jakiejś formy eutanazji (mam nadzieję, że jest to wrażenie fałszywe). Z drugiej jednak strony - i tu trudno się z p. Halikiem nie zgodzić - ta sfera wyborów moralnych jest niezwykle trudna do jednoznacznego rozstrzygnięcia.

czytaj dalej (1154 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 19.12 19:44 przez mala

 Polecamy  
Dekada Lutra

 Top 10  
Tytuł ArtykułuRanking
Inżynieria genetyczna - szanse i zagrożenia 12352
Św. Maria Magdalena 3841
Kim są zielonoświątkowcy? 2699
Zapomniany świat Amiszy 2557
Święty Marek Ewangelista 2489
Etyka rozumu u Kanta a etyka wiary u Bartha 2089
Święty Filip Apostoł 1703
Katolicka Nauka Społeczna - podstawowe założenia 1461
Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi 1343
Kościoły Koptyjskie w Egipcie 1270

 Chrześcijaństwo  
Katolicyzm
Prawosławie
Starokatolicyzm
Katolicyzm orientalny
Ch. przedchalcedońskie
Anglikanizm
Luteranizm
Kalwinizm
Metodyzm
Baptyzm
Chrześcijaństwo ewangeliczne i ewangelikalne
Adwentyzm