Magazyn Teologiczny Semper Reformanda
* ECCLESIA * SEMPER * REFORMANDA * EST *

 Tematy Magazynu SR  
Biblia
Dokumenty
Teologia
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Historia Kościoła
Ekumenizm
Debaty o Kościele
Duchowość
Komentarze do Psalmów
Religia - judaizm
Religia - islam
Kościół a nowe idee
Religia i kultura
Kościół w świecie
Kościół zwiastowania

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się
(podajesz TYLKO login i adres e-mail)


 Tom Wright: Po prostu Jezus - rzecz o "wielkim nieporozumieniu"
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  29.04.2012 23:12
 Przeczytane:  5112 razy  

N. T. Wright jest jednym z najbardziej znanych teologów specjalizujących się w egzegezie Nowego Testamentu na obszarze anglojęzycznym. Wright, do niedawna biskup anglikańskiej diecezji Durham, a obecnie profesor Uniwersytetu św. Andrzeja w Szkocji, jest teologiem, który kojarzony bywa z konserwatywnym nurtem w brytyjskim anglikanizmie, jednak jego spojrzenie na Jezusa oraz kluczowe aspekty wiary chrześcijańskiej są dalekie od tego, czego oficjalnie nauczają Kościoły. - Nastąpiło ogromne nieporozumienie – przekonuje w książce „Po prostu Jezus” ks. Tom Wright.


czytaj dalej (1696 słów) 3 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 02.07 11:45 przez matthias

 John Hick i weryfikacja eschatologiczna
 Autor:  Andrzej Grzegorczyk Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.04.2007 16:01
 Przeczytane:  9764 razy  
Często ludzie w swej wierze oczekują pewnego empirycznego potwierdzenia. Tym znakiem, który miałby umocnić ich w poglądach dotyczących wiary, miały by być różne "dowody" na to, że Bóg istnieje. Bo jeśli by się to dało udowodnić, wtedy ich wiara byłaby niepodważalnie zasadna. I choć XX-wieczna filozofia oraz teologia odrzuciły sensowność tych "dowodów" [1] to, jak się okazuje, część środowiska wciąż poszukuje "złotego środka", wysuwając inne postulaty na rzecz obrony teizmu. Warto przybliżyć poglądy jednego z tych teologów, który apeluje o "eschatologiczną weryfikację" teologicznych dociekań.

czytaj dalej (1204 słów)
Skomentuj

 Wołanie o nową Reformację - teologia postępowa
 Autor:  Lucas P. Skurczyński Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  21.04.2007 19:08
 Przeczytane:  7896 razy  
Teologia postępowa nie ma dobrej prasy w Polsce. Można by nawet powiedzieć, że nie ma żadnej prasy. W świadomości publicznej nie istnieje, a jeśli bywa o niej mowa, to najczęściej jest ona traktowane z ironią, żartobliwie, jak brzydkie kaczątko. Z jednej strony fakt ten nie powinien zadziwiać. Zainicjowane zmiany przez Sobór Watykański II nie dotarły do Polski, a w Kościołach protestanckich najczęściej cytowanym teologiem pozostaje nadal Karl Barth.

czytaj dalej (1106 słów) 5 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 06.11 11:44 przez darqha

 Inżynieria genetyczna - szanse i zagrożenia
 Autor:  Marek Kurkierewicz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.02.2006 17:57
 Przeczytane:  250603 razy  
Od kiedy w 1997 roku brytyjscy naukowcy dokonali udanego sklonowania owcy imieniem Dolly, temat inżynierii genetycznej stał się ważnym zagadnieniem dysputy publicznej. Jest ona jednak zdominowana nie przez zagadnienia techniczne, które są tak bardzo skomplikowane, że mogą poruszać się w nich wyłącznie specjaliści, ale przez aspekty etyczne, które są oczywiście uzależnione od wyznawanego światopoglądu. Wynika to z zupełnie rewolucyjnego znaczenia ostatnich osiągnięć na polu inżynierii genetycznej, które otwierają zupełnie nowe obszary dla medycyny, oraz z faktu, że nauka zdobywa możliwość nie tylko modyfikowania ludzkiego organizmu i jego możliwości, a wręcz tworzenia życia, co dotychczas było zarezerwowane dla Boga. Z tego powodu klonowanie i inne osiągnięcia inżynierii genetycznej ostatnich lat są krytykowane przez niektóre środowiska kościelne, które domagają się powstrzymania tego typu badań.

czytaj dalej (3694 słów) 2 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 10.08 12:07 przez Łukasz

 "Technologiczny buddyzm" - czyli podstawy wiary i praktyki scjentologów
 Autor:  Michał Monikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  13.02.2005 15:02
 Przeczytane:  18695 razy  
Licząca sobie trochę ponad pół wieku scjentologia budzi szereg ostrych kontrowersji. Co prawda fala największych ataków na nią zdaje się obecnie słabnąć, wciąż jednak jest ona ofiarą wielu nieporozumień. Według jednych nie jest ona w ogóle religią. Inni mylą scjentologów z chrześcijańskimi scjentystami. Dyskusje dotyczące scjentologii pełne są opinii, mało jest w nich jednak… samej scjentologii. Poniższy tekst stanowi wprowadzenie - w prostych słowach - do podstaw scjentologicznej wiary i praktyki.

czytaj dalej (3045 słów) 2 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 26.01 01:13 przez montsegur

 Jezus i Kriszna - Absolut Darczyńcą i Ofiarodawcą siebie
 Autor:  Jan Paweł Skupiński Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  09.02.2005 13:27
 Przeczytane:  10240 razy  
Osoba rozpoczynająca swą edukację teologiczną konfrontowana jest z innymi kulturami religijnymi, wierzeniami i światopoglądami, co prowadzić może do pewnych problemów, jeśli uwzględnimy spoglądanie przez pryzmat koncepcji i wizji utartych na gruncie chrześcijańskim. Może to uniemożliwiać przyswojenie treści obcych i dojrzenia ich sedna. Nie mniej jednak w każdym z nas istnieje skłonność, by znaleźć wspólny język z nieznanymi, spotkać się z nimi na gruncie wspólnego dyskursu.

czytaj dalej (3598 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 02.06 11:30 przez tadek

 Religious economics - wiara na targu rozmaitości
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  22.10.2004 19:41
 Przeczytane:  4972 razy  
Stwierdzenie, że żyjemy w świecie coraz bardziej skomercjalizowanym, w którym religia staje się produktem, nie jest odkrywczą tezą, obwieszczającą kolejny etap postmodernizmu. Artykuły prasowe, codzienne depesze, publikacje naukowe, kazania wygłaszane w naszych kościołach, jak i wiele różnych mediów religijnej komunikacji unaoczniają, że mamy do czynienia z powodzią producentów coraz to nowych religijnych podniet. Walka między tradycyjnymi religiami, czy też poszczególnymi denominacjami nabiera coraz szybszego tempa, nawet jeśli w tym kontekście termin “walki” wydaje się być przeżytkiem postkolonialnego podziału sił. Zawrotna dynamika zmian zmusza Kościoły, ruchy religijne, a także sekty do przewartościowań dotychczasowych "dogmatów", cyklicznej reinterpretacji tego, co stanowi cel i sens religijnej egzystencji, a także zasadniczego zróżnicowania programowego, odnoszącego się do inkluzywnej bądź ekskluzywnej afirmacji świata.

czytaj dalej (709 słów)
Skomentuj

 Maria, córka Izydy - czyli odpowiedź gnostyka
 Autor:  Michał Monikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  02.09.2004 00:26
 Przeczytane:  19524 razy  
Zostałem zaproszony przez red. Tomasza Terlikowskiego na wycieczkę po kulcie maryjnym. Zaproszenie z radością przyjąłem. Przyjąłem je dlatego, że było ono odpowiedzią na moje "dwa nagie miecze", ale i dlatego, że tajemnic jest tu więcej niż w różańcu. Autor zaprosił mnie na wycieczkę jedynie do jednej komnaty. Teraz więc ja zapraszam Jego do obejrzenia paru innych komnat tej budowli, która większa jest niż całe chrześcijaństwo i znacznie od niego starsza.

czytaj dalej (5429 słów) 35 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 05.02 03:02 przez montsegur

 Współczesna apologia pogaństwa
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.06.2004 14:22
 Przeczytane:  7032 razy  
Nieustająca historia wojen religijnych oraz powtarzane nieustannie przez poszczególne religie monoteistyczne, tudzież ich "frakcje", ekskluzywistyczne roszczenia wywołują u współczesnego człowieka nie tyle bunt, co zmęczenie. Wielu ludzi poszukuje odpowiedzi na dręczące ich pytania nie tylko w tradycyjnych religiach monoteistycznych, lecz także w politeistycznych religiach wschodu, ezoteryce, sektach religijnych. Chcąc pokonać falę religijnego fanatyzmu przedstawiciele chrześcijaństwa, islamu i judaizmu dwoją się i troją, aby zademonstrować wspóny front wyznawców Jednego Boga. Tymczasem wielu myślicieli, w tym kulturoznawców, filozofów, a nawet teologów uważa, że nieszczęściem współczesnego świata jest monoteizm jako istotny przyczynek dla zaistnienia religijnego fundamentalizmu. Amerykański pisarz i publicysta Jonathan Kirsch, z wykształcenia prawnik, argumentuje w swoim najnowszym bestsellerze God Against the Gods (Bóg przeciwko bogom), pogaństwo przyniosłoby zachodniej cywilizacji te same wartości, co chrześcijaństwo i to bez inkwizycji. Swoją ksiązkę Kirsch opiera na postaci cesarza Juliana zwanego Apostatą.

czytaj dalej (910 słów) 7 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 21.06 09:18 przez Sophie

 Sakrament Zbawienia w Kościele Gnostyckim
 Autor:  Michał Monikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  22.01.2004 01:51
 Przeczytane:  13633 razy  
Jeden z dziewięciu sakramentów* Kościoła Gnostyckiego, zaliczany do dwóch tzw. 'sakramentów ezoterycznych'**. Znany jest pod różnymi nazwami, jak 'Apolytrosis' czy 'Baptism of Air'. Najczęściej jednak spotykaną nazwą Sakramentu Zbawienia jest historycznie znana nazwa 'Consolamentum', używanaw czasach pełnego rozkwitu Kościoła Katarskiego, w którym stanowił on (w XIII wieku) jedyny sakrament.

czytaj dalej (2771 słów) 19 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 28.02 11:05 przez montsegur

 Womenpriests.org - refleksje na temat święceń kapłańskich dla kobiet
 Autor:  Jan Paweł Skupiński Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  28.12.2003 22:40
 Przeczytane:  10176 razy  
Zgodnie z tzw. Deklaracją z Lucerny z 5. listopada br. kanton St Gallen opowiedział się nie tylko za zniesieniem obligatoryjnego celibatu, ale także za dopuszczeniem kobiet do święceń. Innowacje w Kościele spotykają się z jednej strony z ogromnym sprzeciwem środowisk integrystów, a z drugiej strony nie tyle z poparciem, co szalonym entuzjazmem. Ten entuzjazm tworzy otoczkę, spod której trudno jest usłyszeć głos woli Boga w danej sprawie.

czytaj dalej (1927 słów) 37 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 04.04 22:46 przez Milva

 Eksodus z kapłaństwa
 Autor:  Michał Monikowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  03.12.2003 12:04
 Przeczytane:  26865 razy  
Dyskusja nad obowiązkowym celibatem duchownych rzymskokatolickich nie ustaje. Pomimo prób zastopowania jej przez Watykan, zatacza coraz szersze kręgi i nic nie jest w stanie jej powstrzymać. Wielu wypowiada się publicznie za, jeszcze więcej przeciw celibatowi. Jednakże niewielka ilość osób zabiera głos w dyskusji. Spośród tych niewielu wymienić można Davida Rice'a, irlandzkiego dziennikarza, zsekularyzowanego księdza-dominikanina. Jego książka "Shattered vows. Exodus from the priesthood" (Strzaskane śluby. Eksodus z kapłaństwa) wydana została 13 lat temu, jednak wciąż jest jedną z podstawowych pozycji, analizujących temat celibatu.

czytaj dalej (4557 słów) 38 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 15.01 13:08 przez Markus

 Polecamy  
Dekada Lutra

 Top 10  
Tytuł ArtykułuRanking
Inżynieria genetyczna - szanse i zagrożenia 12352
Św. Maria Magdalena 3841
Kim są zielonoświątkowcy? 2699
Zapomniany świat Amiszy 2557
Święty Marek Ewangelista 2489
Etyka rozumu u Kanta a etyka wiary u Bartha 2089
Święty Filip Apostoł 1703
Katolicka Nauka Społeczna - podstawowe założenia 1461
Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi 1343
Kościoły Koptyjskie w Egipcie 1270

 Chrześcijaństwo  
Katolicyzm
Prawosławie
Starokatolicyzm
Katolicyzm orientalny
Ch. przedchalcedońskie
Anglikanizm
Luteranizm
Kalwinizm
Metodyzm
Baptyzm
Chrześcijaństwo ewangeliczne i ewangelikalne
Adwentyzm