Magazyn Teologiczny Semper Reformanda
* ECCLESIA * SEMPER * REFORMANDA * EST *

 Tematy Magazynu SR  
Biblia
Dokumenty
Teologia
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Historia Kościoła
Ekumenizm
Debaty o Kościele
Duchowość
Komentarze do Psalmów
Religia - judaizm
Religia - islam
Kościół a nowe idee
Religia i kultura
Kościół w świecie
Kościół zwiastowania

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się
(podajesz TYLKO login i adres e-mail)


 TEMAT TYGODNIA: Lumen fidei (Światło wiary) - komentarz
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  07.07.2013 00:26
 Przeczytane:  4382 razy  

5 czerwca zaprezentowana została encyklika Lumen fidei (Światło wiary), sygnowana przez papieża Franciszka, jednak zarówno pod względem doboru tematów, cytowanych źródeł i języka tekst encykliki jest na wskroś dziełem Benedykta XVI. Po encyklikach o miłości i nadziei jesteśmy zaproszeni na rekolekcje o wierze i to wcale nie łatwe, a intelektualnie i duchowo wymagające. Papież ściąga marzycieli na ziemię, a przekonanych o tym, że już wszystko widzieli zachęca do „odzyskania światła”. (4)


czytaj dalej (1107 słów)

 Encyklika Jana Pawła II "Dominum et Vivificantem" ekumenicznie odczytana
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.09.2012 22:37
 Przeczytane:  5410 razy  

Encyklika Jana Pawła II Dominum et Vivficantem (DV) z 18 maja 1986 roku była pierwszym dokumentem tej rangi poświęconym Duchowi Świętemu od czasu ogłoszenia encykliki Divinum illud minus przez Leona XIII 9 maja 1897 r. Papieskie refleksje o Duchu Św. wpisują się w cykl rozważań nt. trynitarnej ekonomii zbawienia rozpoczętych w encyklikach Redemptor hominis (1979) i Dives in misericordia (1980).


czytaj dalej (1263 słów)
Skomentuj

 Kult świętych z perspektywy ewangelickiej
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  29.05.2012 22:10
 Przeczytane:  9657 razy  
Apostołów dziś wspomnijmy, życiem ich i my też żyjmy. Pamięć ich uczcijmy szczerze, w świętej się wzmacniając wierze (…) Więc ich życie naśladujmy, lecz najpilniej upatrujmy przykład życia najświętszego w Zbawicielu świata wszego – zacytowane słowa staropolskiej pieśni, znajdującej się w Śpiewniku Ewangelickim (244,1.7) [1] mogą stanowić kompendium ewangelickiego rozumu „kultu świętych”.

czytaj dalej (2162 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 07.08 03:24 przez montsegur

 100 lat polskiej liturgii w Kościele Mariawitów
 Autor:  Bartosz Łuczak Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  18.02.2008 19:29
 Przeczytane:  14057 razy  
Wśród licznych w ostatnich dwóch latach w Kościele Starokatolickim Mariawitów uroczystości jubileuszowych bez większego echa mija rocznica, która od samych początków mariawityzmu jako niezależnego ruchu wyznaniowego bardzo istotnie wpłynęła na jego ideologiczną tożsamość.

czytaj dalej (1319 słów)
Skomentuj

 Pro multis effundetur - za wielu wylana
 Autor:  Piotr Chrzanowski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  05.03.2007 19:56
 Przeczytane:  6079 razy  

Sprawa listu kardynała Franciszka Arinze, który w imieniu papieża Benedykta XVI nakazał dokonanie zmiany w tłumaczeniach na niektóre języki nowożytne formuły konsekracyjnej wina, miała miejsce ponad trzy miesiące temu. W "Tygodniku Powszechnym" z 10 grudnia ub. r. Artur Sporniak opublikował artykuł "Wiele mówiąca korekta", w którym wspierając się autorytetem ks. prof. Wacława Hryniewicza, bardzo krytycznie odniósł się do samej decyzji i jej uzasadnienia.


czytaj dalej (1762 słów) 1 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 06.03 07:49 przez Artur Rumpel

 Historia strojów liturgicznych w Kościele ewangelicko-augsburskim w RP
 Autor:  Jan Gross Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  03.03.2007 00:48
 Przeczytane:  10696 razy  

Rok 2007 jest dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Rokiem Pieśni i Liturgii Ewangelickiej. Jego celem jest wspieranie liturgicznej świadomości i wzbudzenie zainteresowania życiem liturgicznym Kościoła. Poniższy tekst przedstawia zarys historii strojów liturgicznych używanych w Polsce. Mimo że stroje stanowią adiaforę w życiu Kościoła, to jednak wzbudzają one spore zainteresowanie chrześcijan w rozmowach o symbolice wiary.


czytaj dalej (1752 słów)
Skomentuj

 Maksymilian Maria Kolbe - droga do męczeńskiej chwały
 Autor:  Artur Piekarski Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  23.02.2007 00:32
 Przeczytane:  12143 razy  
Założona przez św. Maksymiliana Kolbego Niepokalanowska Wspólnota świętuje wraz z całym zakonem 80-lecie istnienia. Ten współczesny nam Męczennik urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli niedaleko Łodzi. Chrzest przyjął tego samego dnia w tamtejszym kościele Wniebowzięcia NMP, kiedy to nadano mu imię Rajmund. Od wczesnego dzieciństwa młody Rajmund zdradzał ogromną wrażliwość duszy na wzniosłe ideały religijne oraz przejawiał wielką miłość ku Ojczyźnie, która w latach jego młodości jeszcze była pod zaborami. Jego rodzice, Juliusz i Marianna, od najmłodszych lat życia syna starali się rozpalić w nim ogrom miłości ku Najświętszej Maryi Pannie nie zapominając przy tym o podtrzymywaniu płomienia miłości ku Ojczyźnie.

czytaj dalej (1095 słów) 2 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 23.02 14:02 przez archer

 Św. Elżbieta (Węgierska) z Turyngii: Z królewny służka nędzarzy
 Autor:  Dorota Walencik Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  29.12.2006 09:55
 Przeczytane:  10095 razy  

Niemieckie Kościoły, rzymskokatolicki i ewangelicki, wspominają od 17 listopada przez cały rok świętą Elżbietę. Obchody zakończą się w listopadzie 2007 roku – w 800-setną rocznicę urodzin tej niezwykłej kobiety. Elżbieta zmarła w wieku 24 lat jednak w tym krótkim czasie zdążyła być węgierską królewną, żoną, matką, księżną Turyngii, niewygodną krewną, a wreszcie siostrą miłosierdzia dla nędzarzy swojego landu.


czytaj dalej (833 słów)
Skomentuj

 Potrzebujemy teologii Bożego Narodzenia
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  24.12.2006 01:59
 Przeczytane:  6510 razy  

Bożonarodzeniowa atmosfera sprzyja duchowym uniesieniom. Stwierdzenie, że wydarzenie Narodzenia Pańskiego jest jedyną przesłanką do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jest równie oczywiste, co niezrozumiałe. Bardzo łatwo można się narazić na zarzut niezrozumienia obyczajów współczesnej kultury, a jeszcze łatwiej ulec profamiliarnej propagandzie centrów handlowych zachęcającej do intensywnych doznań spod znaku sztucznej choinki i kominkowo-mikołajowych wzruszeń.


czytaj dalej (616 słów)
Skomentuj

 Julianna z Norwich - Angielka, mistyczka, apostołka Bożej Miłości
 Autor:  Dorota Walencik Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  03.11.2006 23:05
 Przeczytane:  12865 razy  

Znaną jako Juliannę z Norwich autorkę Objawienia Bożej miłości, Tomasz Merton uznał za największego angielskiego mistyka i teologa. Bezimienna rekluza (zamurowana pustelnica, której imię pochodzi najprawdopodobniej od kościoła świętego Juliana w Norwich) nie cieszyła się u współczesnych takim rozgłosem jak Brygida Szwedzka czy Katarzyna ze Sieny. Wyspiarscy mistycy i teolodzy, w porównaniu do kontynentalnych, zawsze mieli słabszą moc oddziaływania.


czytaj dalej (663 słów) 3 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 25.01 11:32 przez hiakinto

 Versus deum (ad orientem) & versus populum
 Autor:  Dariusz Bruncz Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  13.06.2006 15:20
 Przeczytane:  8323 razy  

Liturgia żyje z symboli, jednak jest ona czymś więcej niż ich sumą. Parafrazując słynne słowa św. Prospera z Akwitanii (lex orandi, lex credendi) można powiedzieć, że liturgia jest widzialnym wyrazem tego, w co wierzymy. Nic tak nie przemawia do ludzkich zmysłów jak religijne symbole, za którymi kryje się cały korpus teologicznych przemyśleń. Historia Kościoła pokazuje, że liturgia była i jest przedmiotem sporów, przede wszystkim zaś w Kościele rzymskokatolickim po zapoczątkowanej przez Sobór Watykańskim II reformie liturgicznej. Najbardziej widoczną zmianą okresu posoborowego była zmiana kierunku modlitwy - przejście od celebrowania mszy ad orientem (versus deum) do versus populum.


czytaj dalej (1086 słów) 11 komentarzy
Najnowsze Komentarze: 16.06 18:05 przez Jacek

 Papież w Auschwitz - szansa Niemców
 Autor:  Rolland Tetler Wyślij Znajomemu Wersja do Wydruku 
 Data:  29.05.2006 14:34
 Przeczytane:  6470 razy  

Nie Błonia, nie plac Piłsudskiego, ani też Jasna Góra stanęły w centrum tej pielgrzymki, lecz odwiedziny obozu śmierci. Wizyta w Auschwitz była najbardziej złożona pod względem symboliki i teologiczno-filozoficznej wymowy. Była też najbardziej ascetyczna. Relacjonowana w głównych światowych mediach zyskała rangę interpretacji wydarzeń współczesnych. Poszczególne elementy scenerii oświęcimskiej – przejmujący łuk tęczy, gra świateł, głębia słów wypowiadanych przez papieża, muzyka towarzysząca jego gestom, uniwersalizm, w którym każda narodowość zyskuje złożyły się na poczucie, że uczestniczymy w doniosłym wydarzeniu historycznym. Braliśmy udział w jakimś wyjątkowym misterium, w którym Bóg chciał coś powiedzieć do nas ponad poprawnością polityczną.


czytaj dalej (1306 słów)
Skomentuj

 Polecamy  
Dekada Lutra

 Top 10  
Tytuł ArtykułuRanking
Inżynieria genetyczna - szanse i zagrożenia 12442
Św. Maria Magdalena 3863
Kim są zielonoświątkowcy? 2713
Zapomniany świat Amiszy 2569
Święty Marek Ewangelista 2505
Etyka rozumu u Kanta a etyka wiary u Bartha 2102
Święty Filip Apostoł 1713
Katolicka Nauka Społeczna - podstawowe założenia 1471
Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi 1350
Kościoły Koptyjskie w Egipcie 1276

 Chrześcijaństwo  
Katolicyzm
Prawosławie
Starokatolicyzm
Katolicyzm orientalny
Ch. przedchalcedońskie
Anglikanizm
Luteranizm
Kalwinizm
Metodyzm
Baptyzm
Chrześcijaństwo ewangeliczne i ewangelikalne
Adwentyzm