Magazyn Teologiczny Semper Reformanda
* ECCLESIA * SEMPER * REFORMANDA * EST *

 Tematy Magazynu SR  
Biblia
Dokumenty
Teologia
Katolicyzm
Prawosławie
Protestantyzm
Historia Kościoła
Ekumenizm
Debaty o Kościele
Duchowość
Komentarze do Psalmów
Religia - judaizm
Religia - islam
Kościół a nowe idee
Religia i kultura
Kościół w świecie
Kościół zwiastowania

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz konta?
Zarejestruj się
(podajesz TYLKO login i adres e-mail)


 Kairos - Wyznanie Winy
 Autor:  Kazimierz Bem   
 Data:  25.01.2007 15:51
 Przeczytane:  5788 razy  
Słowo kairos oznacza w Nowym Testamencie przełomowy czas decyzji. Taką również nazwę nosi ekumeniczna inicjatywa amerykańskich chrześcijan, którzy wzywają do zdecydowanego działania Kościołów wszędzie tam, gdzie z powodu amerykańskiej polityki zagranicznej dzieje się niesprawiedliwość. Czytelnikom Magazynu SR przedstawiamy polską wersję Wyznania Kairos, jednego z dwóch kluczowych dokumentów inicjatywy, w którym amerykańscy chrześcijanie wyznają grzech zaniedbania.

Wyznanie Kairos

Wierzymy, że Bóg kocha i szanuje to, co stworzył i tak samo wierzymy, że Bóg chce, by jego stworzenie go poznało. Wierzymy, że celem Boga dla ludzi jest bogaty i pełen związek z całą ludzkością, gdzie sprawiedliwość, miłosierdzie i prawość są dośwaidczeniem wszytskich. Wierzymy, że Bóg chce byśmy żyli w harmonii z otaczającym nas środowiskiem, które Bóg nam powierzył, jako swoim depozytariuszom.

Wierzymy, że teraz jest czas, Kairos: czas prawdy, czas sądu, czas łaski i możliwości, czas w którym Bóg wzywa nas do zdecydowanego działania. Wierzymy teraz jest czas, w którym Kościół i chrześcijanie powinni przyjrzeć się obecnej sytuacji i połączyć siły ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i zacząć działać na rzecz sprawiedliwości, pokoju i wspólnoty.

Jako obywatele USA i naśladowcy Chrystusa cierpimy na skutek tego, jak nasz kraj wykorzystuje swój potencjał militarny i jak jest powodowany chciwością w sposobie postępowania na całym świecie. Zdając sobie sprawę z tego, że jesteśmy za taką politykę współodpowiedzialni, dzisiaj wyznajemy co następuje i zobowiązujemy się do nowego, odnowionego życia.

1) Wyznajemy, że bardzo często baliśmy się brać nasze naśladowanie Chrystusa poważnie, baliśmy się utracić nasze wygody, albo narazić własne bezpieczeństwo, i zobowiązujemy się od teraz żyć prościej, sprawiedliwiej, odważniej i wierniej.

2) Wyznajemy, że zbyt długo milczeliśmy i zobowiązujemy się wyrażać sprzeciw, gdy nasz kraj używa broni i przemocy, by dostać tego co chce, oraz przeciwko chciwości naszych korporacji jako głównego czynnika motywującego działanie i tłumiącego wszytskie inne motywy działania.

3) Wyznajemy, że byliśmy rozczarowani myśląc, że jesteśmy sami z naszymi wątpliwościami. Dlatego też zobowiązujemy się połączyć z innymi w wierze, by razem dać wyraz naszej żałobie i oburzeniu przeciwko oburzającym i agresywnym postępowaniom naszego kraju, i czynić to z odwagą osadzoną na miłości do bliźniego i wroga.

4) Wyznajemy, że byliśmy sparaliżowani apatią i wygodnictwem, i zobowiązujemy się w tej  współnocie wierzących do rozliczania siebie nawzajem, w walce ze złem niszącym nasze życie, Kościół, społczeństwo i naród.

Stanowisko inicjatywy Kairos tłumaczy jak patrzymy na sprawy i okoliczności, w których żyjemy i na powody naszej spowiedzi. Zapraszamy was do lektury tego dokumentu i jeśli tak was poprowadzi Duch, do przyłączenia się do naszej spowiedzi. Razem pracujmy nad przybliżeniem Bożego Shalom: sprawiedliwości, pokoju, społeczności i spełnienia.

:: Ekumenizm.pl: Więcej informacji o projekcie KAIROS
 Odnośniki  
  • Więcej informacji o projekcie KAIROS
  • Więcej autorstwa Kazimierz Bem
  • Więcej z sekcji Dokumenty

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Kairos - Wyznanie Winy | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.